Po pierwsze: mniej użytego PLASTIKU
To było nasze pierwsze oczywiste wyzwanie. Trudno jest całkiem zrezygnować z plastiku, bo jak dotąd ciężko zastąpić go innym materiałem, który tak samo skutecznie chroniłby żywność przed zepsuciem, a do tego był przyjazny dla środowiska. Dlatego na początek postanowiliśmy zmniejszyć ilość plastiku wykorzystywanego w produkcji opakowań Almette. Zespół kilkunastu specjalistów doprowadził do obniżenia grubości opakowań wszystkich serków Almette. W efekcie zużywamy ponad 70 ton mniej plastiku rocznie, a już niedługo będzie to 85 ton. Zredukowaliśmy też grubość folii w opakowaniach serków Mini Almette o 30%.
Po drugie: mniej zużywanej TEKTURY
Plastik to dopiero początek. Idąc za wyzwaniem, tak zmodyfikowaliśmy opakowania zbiorcze, by zużywać mniej tektury, a więc ograniczyć wycinkę drzew. W efekcie tych zmian wykorzystujemy ponad 300 ton mniej tektury rocznie. Żeby pozyskać taką ilość tektury, trzeba by ściąć około 5100 drzew!
Po trzecie: mniej zużywanego PALIWA
Kilkanaście osób pracowało ponad dwa lata nad optymalizacją kartonu zbiorczego, a następnie załadunku i maksymalnego wykorzystania każdego transportu. W efekcie na palecie możemy teraz zmieścić o 27% więcej kartonów zbiorczych i dzięki temu mogliśmy zmniejszyć liczbę przewozów naszych produktów. Zmiany te dały oszczędność ponad 26 000 litrów paliwa w skali roku, a więc mniejszą emisję CO2 do środowiska.