ALMETTE CHRONI ŁĄKI
Udział łąk w ratowaniu środowiska jest ogromny, a ich istnienie zależy wyłącznie od działań człowieka. Paradoks polega na tym, że to człowiek i jego wpływ na środowisko są jednocześnie dla łąk dużym zagrożeniem. Dlatego postanowiliśmy zaopiekować się łąkami! W ramach akcji „Łąki pod ochroną Almette” ruszamy w Polskę i działamy…
Nasz plan? Do 2024 roku chcemy zasiać 150 000 m2 łąk, które wyżywią nawet 1 035 000 pszczół i innych zapylaczy.
Jest wiele do zrobienia, ale najważniejszym celem naszych działań jest zwiększenie świadomość roli łąk dla środowiska naturalnego oraz zachęcenie szerokich grup społecznych do zakładania razem z nami łąk kwietnych. Do współpracy zaprosiliśmy ekspertów, którzy swoją wiedzą i doświadczeniem będą wspierać nasze działania. A partnerem naszego programu jest Fundacja Łąka, która już od 2014 roku, zostawia po sobie łąki, gdziekolwiek się pojawi!
ŁĄKI KWIETNE TO WAŻNA SPRAWA
Ginące ekosystemy łąkowe wymagają bardzo pilnej ochrony. Dlatego włączyliśmy się w działania, które pomagają je przywrócić. Mówiąc krótko, twórzmy nowe łąki i dbajmy o te, które są.
Więcej łąk pełnych kwiatów to więcej czystego powietrza, więcej upraw i lepsze nawodnienie gleb.
Łąki, to bardzo ważny element przyrody, który ma kluczowe znaczenie dla zachowania biologicznej różnorodności ekosystemu. Są naturalnym środowiskiem wielu gatunków zwierząt i owadów, przeciwdziałają suszy, wspierając mikroretencję wody. Działają antysmogowo, oczyszczając powietrze, i przeciwdziałają zmianom klimatu, wyłapując CO2 i magazynując go w glebie. A co najważniejsze, możemy tworzyć je wszędzie, w centrach miast, w naszych ogródkach i na polach.
NASI EKSPERCI
Prof. dr hab. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii, Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Zoolog i ekolog. Jeden z dwóch Polaków pracujący w Międzyrządowym Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC), który w 2007 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Autor ponad 250 publikacji międzynarodowych i kilku książek. Pasjonat obserwacji ptaków i zwolennik łączenia różnych dyscyplin naukowych.
Prezes Fundacji Łąka Maciej Podyma
Absolwent Wydziału Biologii SGGW, pasjonat botaniki i ekolog. Dzięki ekspertom naukowym w zakresie botaniki opracowuje własne mieszanki nasion dla każdego rodzaju łąki (antysmogowe, wiejskie, ogrodowe…). W ramach działań Fundacji zrealizował wiele kompleksowych projektów, między innymi w Warszawie Nadwiślańskie Łąki Kwietne - największy w Polsce projekt odtwarzania łąk zalewowych.
CZY WIESZ, ŻE
PSZCZOŁY W WIELKIM MIEŚCIE
Zaczęliśmy od Warszawy! To nasza pierwsza akcja wysiewania łąk, ale wierzymy, że każda kolejna zachęci jak najwięcej osób i przyciągnie wiele środowisk. Łąki w miastach są ważne. I nie chodzi tu o walory estetyczne - choć zawsze cieszą oczy - ale o ich znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Kwietne łąki są mikroświatem dla pszczół i innych owadów zapylających. Są dla nich sypialnią, salonem, stołówką…
A nasza łąka wyżywi codziennie prawie 7 tysięcy warszawskich pszczół.
Warto im pomóc i warto wiedzieć, jak i kiedy wysiewać łąki. My już wiemy, bo pierwsza lekcja za nami! Do udziału w akcji zaprosiliśmy gości specjalnych: Janinę Bąk, autorkę bloga Janina Daily, Ilonę Kostecką - Mumandthecity i Karola Wójcickiego, blog Z głową w gwiazdach, którzy razem z grupą ochotników wysiewali łąkę w samym centrum wielkiego miasta! A swoją wiedzą i kompetencjami wspierali ich prof. dr hab. Piotr Tryjanowski, który na co dzień zajmuje się badaniami nad zmianami klimatu, i Fundacja Łąka, eksperci od siania.
ŁĄKI OCZYSZCZAJĄ POWIETRZE
Dlaczego szczególnie w dużych miastach powinniśmy siać jak najwięcej łąk kwietnych? Bo łąki oczyszczają powietrze! A to na pewno przyda się Katowicom, gdzie jesteśmy z kolejną akcją wysiewania łąk! W Katowicach, jak w wielu pełnych ulicznego ruchu miastach, jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia.
Tymczasem wystarczy jeden hektar łąki kwietnej, żeby wyłapać aż 50 kg pyłów zawieszonych!
Sam trawnik nie jest w stanie wyłapać ich aż tyle. Rośliny wyłapują pyły komunikacyjne tworzące smog, zatrzymują je na powierzchni swoich liści, pędów, a także kwiatostanów - więc im więcej wyższych roślin i kwiatów tym lepiej. W katowickiej akcji pomagały nam aktywne blogerki: Lena Moonlight, Cammy i Justyna Grzybowska, przedstawicielki młodego pokolenia, które jest już bardzo świadome problemów związanych z zanieczyszczeniem środowiska. Dlatego mamy nadzieję, że zastępowanie pospolitych trawników łąkami kwietnymi stanie się nowym trendem w wielu miastach.
CZĘSTOCHOWA SIĘ NIE CHOWA… I TEŻ SIEJE!
„Almette chroni łąki” - te które już są i te, które właśnie zasiejemy! Odwiedzamy kolejno większe i mniejsze miasta, żeby zachęcić lokalne władze, aktywistów i zwykłych mieszkańców do wysiewania kwietnych łąk. W Częstochowie zaczęliśmy od „samej góry”, bo naszym głównym siewcą był sam prezydent miasta, pan Krzysztof Matyjaszczyk :-).
„W Częstochowie mieszkańcy potrzebują terenów zielonych (…), a poza tym, to bardzo pożyteczna akcja, ponieważ związana jest z retencją wody” - powiedział.
Razem z nami wysiewali łąkę również Kasia i Tomek z bloga PolskaPoGodzinach.pl, którzy swoją obecnością udowodnili, że każdy z nas może mieć wpływ na środowisko - nawet wysiewając łąkę w ogrodzie czy na balkonie. Była też, i siała łąkę, gromadka fajnych dzieciaków, które przyjechały razem z mamą. Magda jest autorką bloga Szczesliva.pl. Cała rodzina dała przykład, że taka ekologiczna edukacja w praktyce powinna zaczynać się już od najmłodszych!
SIEJEMY ŁĄKI - ŚWIECIMY PRZYKŁADEM
Akcja „Almette chroni łąki” ma za zadanie zachęcić jak najwięcej osób i grup społecznych do wysiewania łąk kwietnych w swoim otoczeniu. Dotyczy to również, a nawet przede wszystkim nas, osób, które tworzą produkty i markę Almette.
Czujemy się ambasadorami tej wyjątkowej akcji, która dzięki sile naszej marki ma szansę zaangażować wszystkich, którym bliska jest troska o środowisko.
W Węgrowie (w miejscu, gdzie powstają sery Almette) pracownicy zakładu, wraz ze swoimi rodzinami, zasiali aż 1000 m2 łąki kwietnej. Byliśmy również w Kaźmierzu, gdzie na terenie zakładu udało się wygospodarować fragment, na którym już kolejnej wiosny wyrośnie piękna, kolorowa i pachnąca łąka!
„Wysiewanie nowej łąki to taka akcja, która bardzo fajnie wpisuje się w nasz koncept odpowiedzialności społecznej, odpowiedzialności za środowisko”.
powiedział pan Piotr Knauer, Prezes Zarządu naszej firmy, który również był wśród pracowników biorących udział w tworzeniu łąki Almette. Rozpoczęliśmy od teorii, która, jak się okazało, jest bardzo przydatna zwłaszcza dla debiutantów. Uczestniczący w akcji pracownicy dowiedzieli się między innymi nasiona jakich roślin, kiedy i jak wysiewać, żeby efekt już za rok cieszył oko. Ale dopiero samo wysiewanie przyniosło wszystkim dużo frajdy i satysfakcji. Okazało się, że i tego trzeba się nauczyć, bo najlepsze efekty przynosi płynny, szeroki zamach ręką. Ciekawe, jakie to uczucie zobaczyć kolorowy i pachnący efekt swojej pracy :-). Przekonamy się wiosną!
PASY KWIETNE MAJĄ MOC!
Jak zapowiadaliśmy, akcja „Almette chroni łąki” dotyczy również wysiewania pasów kwietnych na polach rolników. Dlaczego? Jak ważne dla środowiska są pasy kwietne, które „kolorowo” rozdzielają pola uprawne? Pasy kwietne sprzyjają utrzymaniu wilgotności gleby i są doskonałym sposobem wzbogacenia bioróżnorodności pól uprawnych.
Żyjące wśród kwiatów owady zapylające, pająki i inne stawonogi są wrogami szkodników upraw.
To naturalna alternatywa dla chemicznych środków owadobójczych, która pozwala produkować zdrową żywność i chronić przyrodę. To co? Do roboty! Całą naszą „siewną” ekipą odwiedziliśmy gospodarstwo rolne pani Aliny Strus i razem z jej synami wysialiśmy aż 3200 m2 pasów kwietnych, które już wiosną zaczną pełnić swoją rolę.