JESZCZE WIĘCEJ ŁĄK
Kolejny rok kontynuujemy akcję wysiewania łąk i pasów kwietnych w całej Polsce.
Natura tego potrzebuje! Dołącz do nas, razem wysiejmy więcej łąk!
To był kolejny aktywny rok!
W 2022 r. wraz z Fundacją Łąka znów edukowaliśmy, inspirowaliśmy i tworzyliśmy nowe łąki. Działaliśmy w Kaźmierzu (pod Poznaniem), Łodzi, Warszawie i we Wrocławiu.
Wprowadziliśmy też nowość: łąkomaty, dzięki którym każdy mógł pobrać wyselekcjonowaną mieszankę nasion i samodzielnie wysiać swoją łąkę. Dzięki naszym akcjom i łąkomatom przekazaliśmy nasiona do wysiania 50 000 metrów kwadratowych łąk.
W tym roku chcemy iść jeszcze dalej, by do 2024 roku umożliwić zasianie aż 150 000 metrów kwadratowych łąk i pasów kwietnych!
SIEJEMY ŁĄKI - DBAMY O PRZYSZŁOŚĆ
Akcja „Almette chroni łąki” idealnie wpisała się w wydarzenie Influencers Live Wrocław, które odbyło się pod hasłem „Twórca Twórczyni Przyszłości”. To zupełnie jak marka Almette, która też tworzy przyszłość, dobrą przyszłość, wspierając wysiewanie łąk kwietnych i upowszechniając takie działania w całej Polsce. Na panelu dyskusyjnym, poprowadzonym przez zaangażowanych w ten projekt ekspertów: prof. dr hab. Piotra Tryjanowskiego, Pana Łąkę (Macieja Podymę) i przy wsparciu blogerki Janiny Daily (Janina Bąk) podkreślaliśmy jak duże znaczenie ma wysiewanie łąk, których wpływ na środowisko jest wciąż niedoceniany. A przecież…
kwietne łąki są ostoją bioróżnorodności tak ważnej dla życia planety, domem dla milionów zapylaczy i czynnikiem wpływającym na lepsze nawodnienie gleby.
Tyle teorii, przyszła też kolej na praktykę. Zaprosiliśmy influencerów do wysiania razem z nami łąki na terenie wrocławskiego ZOO. Praktyczna wiedza też jest przydatna. Wierzymy, że przekażą ją swoim fanom, dzięki czemu liczba „wysiewaczy” łąk kwietnych znacznie się zwiększy!
SIEJEMY, EDUKUJEMY… TYM RAZEM W ŁODZI
Celem naszej kolejnej wyprawy w ramach akcji „Almette chroni łąki” były łódzkie Bałuty. Spotkaliśmy się z bardzo miłym przyjęciem ze strony przedstawicieli miasta. Razem z nami łąki kwietne wysiewała pani Antonina Majchrzak, Przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska w Łodzi. Jej obecność była potwierdzeniem, jak ważna dla łodzian jest troska o bioróżnorodność i czyste powietrze w ich mieście. W wysiewaniu łąki pomagali nam również znani influencerzy: Ewa Wojtan z dziećmi (Moje Dzieci Kreatywnie) oraz Anna i Kuba Zając (Fashionable). Mamy nadzieję, że udało nam się zarazić ich modą na łąki!
Akcja „Almette chroni łąki”, to nie tylko wysiewanie nasion, to również edukacja. Dużo ciekawych informacji, o nasionach i roli łąk kwietnych, przekazali nam Maciej Podyma i Grzegorz Walkiewicz z Fundacji „Łąka”.
Czy wiecie, na przykład, że zaledwie 1 metr kw. łąki jest w stanie wyłapać tyle pyłu zawieszonego co 5-letnie drzewo?
KWIETNE ŁĄKI Z ŁĄKOMATÓW
W Warszawie, razem z Zarządem Zieleni Miejskiej i Fundacją Łąka, postawiliśmy dwa Łąkomaty Almette, pełne nasion przeznaczonych do wysiewania kwietnych łąk. Znajdują się one po obu stronach Wisły, w pełnych zieleni, chętnie wybieranych na rodzinne spacery miejscach.
Przy Łąkomatach, jako jedne z pierwszych, pojawiły się znane blogerki: Lena Moonlight, Pola Polok i Ola Brzeska z Ekoalternatywy. Wszystkie są ambasadorkami wspierania naszej planety, dlatego chętnie zapoznały się z dawką wiedzy od naszych ekspertów: Agnieszki Nowak i Macieja Podymy z Fundacji Łąka. Obiecały, że będą zachęcać innych do odwiedzenia Łąkomatów i wysiewania łąk. Bo każda łąka ma znaczenie.
Warszawskie Łąkomaty: Pawilon edukacyjny Kamień – Wybrzeże Puckie 1, Fundacja Łąka – Jazdów 10/5
Kto może skorzystać z Łąkomatów Almette? Każdy kto chce przyłączyć się do naszej akcji i w swoim otoczeniu wysiać łąkę kwietną. To banalnie proste – pobieramy porcję nasion i możemy działać! Wszystkie potrzebne informacje znajdziecie na Łąkomacie Almette.
Zapraszamy!
KWIETNE ŁĄKI W KAŹMIERZU
Światowy Dzień Ziemi stał się doskonałą okazją dla naszych pracowników z Kaźmierza, aby w ramach projektu „Almette chroni łąki” wziąć udział w wysiewaniu kwietnej łąki na terenie swojego zakładu.
Swoim działaniem włączyli się w akcję, której celem jest budowanie w społeczeństwie świadomości, że każda kolejna łąka kwiatowa to zwiększenie bioróżnorodności, lepsze powietrze i stworzenie domu dla tysięcy zapylaczy.
Tworząc tę nową kwietną łąkę — o powierzchni 5000 m2 — pracownicy udowodnili, że temat zrównoważonego rozwoju jest ważny dla całej firmy, co podkreśliła Katarzyna Wolińska, Dyrektor Zakładu: „To jest wpisane w nasze myślenie o podejściu do ekologii i ochrony środowiska naturalnego.”
ŁĄKI KWIETNE TO WAŻNA SPRAWA
Ginące ekosystemy łąkowe wymagają bardzo pilnej ochrony. Dlatego włączyliśmy się w działania, które pomagają je przywrócić. Mówiąc krótko, twórzmy nowe łąki i dbajmy o te, które są.
Więcej łąk pełnych kwiatów to więcej czystego powietrza, więcej upraw i lepsze nawodnienie gleb.
Łąki, to bardzo ważny element przyrody, który ma kluczowe znaczenie dla zachowania biologicznej różnorodności ekosystemu. Są naturalnym środowiskiem wielu gatunków zwierząt i owadów, przeciwdziałają suszy, wspierając mikroretencję wody. Działają antysmogowo, oczyszczając powietrze, i przeciwdziałają zmianom klimatu, wyłapując CO2 i magazynując go w glebie. A co najważniejsze, możemy tworzyć je wszędzie, w centrach miast, w naszych ogródkach i na polach.
NASI EKSPERCI
Prof. dr hab. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii, Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Zoolog i ekolog. Jeden z dwóch Polaków pracujący w Międzyrządowym Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC), który w 2007 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Autor ponad 250 publikacji międzynarodowych i kilku książek. Pasjonat obserwacji ptaków i zwolennik łączenia różnych dyscyplin naukowych.
Prezes Fundacji Łąka Maciej Podyma
Absolwent Wydziału Biologii SGGW, pasjonat botaniki i ekolog. Dzięki ekspertom naukowym w zakresie botaniki opracowuje własne mieszanki nasion dla każdego rodzaju łąki (antysmogowe, wiejskie, ogrodowe…). W ramach działań Fundacji zrealizował wiele kompleksowych projektów, między innymi w Warszawie Nadwiślańskie Łąki Kwietne - największy w Polsce projekt odtwarzania łąk zalewowych.