KOLEJNY ROK PEŁEN ŁĄK
Zmiany klimatyczne i łączące się z nimi wyzwania pokazują, że ochrona łąk to konieczność. Dlatego cieszymy się, że tak wiele osób chce działać na rzecz łąk wraz z Almette. Dziękujemy!
Jaki był rok 2022? Pełen aktywności. Dzięki naszym działaniom, mogło powstać wiele kwietnych łąk. Wprowadziliśmy też nowość — łąkomaty! W tym roku wraz z ekspertami i wolontariuszami z Fundacji Łąka znów będziemy edukować, inspirować i działać. Jak zawsze, będą nas wspierać influencerzy.
Nowe łąkomaty staną w trzech miastach: Warszawie, Białymstoku i Płocku. Dzięki nim więcej osób będzie mogło pobrać wyselekcjonowaną mieszankę nasion i stworzyć własną łąkę kwietną na balkonie, w ogrodzie czy na działce.
Bo więcej łąk w miastach to więcej korzyści dla środowiska. Bądźcie z nami!
STAWIAMY ŁĄKOMAT PRZY UNIWERSYTECIE W BIAŁYMSTOKU
Jak łąki łagodzą zmiany klimatyczne? Dlaczego są ważne dla naszej przyszłości? I czy warto studiować łąkarstwo?
To tylko niektóre wątki, które poruszyliśmy podczas kolejnej akcji Almette
Tym razem na Uniwersytecie w Białymstoku, na wydziale Biologii. Towarzyszył nam Grzegorz z Fundacji Łąka oraz twórcy bloga parentingowego Nebule, wraz z całą rodzinką. Koniecznie zobaczcie relację!
ŁĄKOMAT ALMETTE NA WARSZAWSKIM JAZDOWIE!
Osiedle Jazdów to szczególne miejsce na mapie Warszawy. Pełne energii i zieleni. Tutaj w otoczeniu charakterystycznej zabudowy fińskich domków kwitną rozliczne inicjatywy kulturalne, społeczne, ekologiczne i edukacyjne. A lokalna społeczność aktywnie działa na rzecz ochrony przyrody, hodowli pszczół i wspierania dzikiej miejskiej roślinności.
Nic więc dziwnego, że to właśnie Jazdów jest miejscem, w którym stanął kolejny łąkomat Almette!
Jak zawsze był z nami przedstawiciel Fundacji Łąka, a także profesor Piotr Tryjanowski oraz Olga z bloga Olga Smile, która podzieliła się z nami swoją ukrytą pasją do roślin. Koniecznie zobaczcie nagranie z tego wydarzenia. A przy okazji odwiedźcie to niezwykłe osiedle!
KWIETNE ŁĄKI Z ŁĄKOMATÓW
Tym razem ekipa Almette i Fundacji Łąka odwiedziła Płock. Tutaj, tuż przed samym wejściem do zoo, stanął kolejny łąkomat Almette.
Teraz mieszkańcy Płocka mogą samodzielnie pobrać wyselekcjonowaną mieszankę nasion i wysiać własną łąkę w ogrodzie czy na balkonie.
Jak zawsze, zadbaliśmy także o edukację. Agnieszka z Fundacji Łąka poprowadziła panel edukacyjny, a Maciek przeprowadził pokaz tworzenia rabat. Nie zabrakło też gości. Odwiedził nas Prezydent Płocka oraz influencerzy. Koniecznie zobaczcie fotorelację!
MIASTA POTRZEBUJĄ ŁĄK
Łąka w mieście? Oczywiście!
Po pierwsze, łąki skutecznie oczyszczają powietrze z pyłów i obniżają temperaturę. A dzięki temu, że pozostają zielone dłużej niż drzewa, wyłapują zanieczyszczenia aż do późnej jesieni.
Po drugie, rośliny łąkowe mają nawet 25 razy dłuższe korzenie niż trawniki. To sprawia, że ich zapotrzebowanie na wodę jest mniejsze. A ponadto, lepiej magazynują wodę, chroniąc przed suszą i podtopami.
I po trzecie, łąka to prawdziwy azyl w miejskiej dżungli. Tu możesz złapać kontakt z naturą i wziąć głęboki oddech. Już czas, by nasze miasta były pełne łąk!
NASI EKSPERCI
Prof. dr hab. Piotr Tryjanowski
Dyrektor Instytutu Zoologii, Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Zoolog i ekolog. Jeden z dwóch Polaków pracujący w Międzyrządowym Panelu ds. Zmian Klimatu (IPCC), który w 2007 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Autor ponad 250 publikacji międzynarodowych i kilku książek. Pasjonat obserwacji ptaków i zwolennik łączenia różnych dyscyplin naukowych.
Prezes Fundacji Łąka Maciej Podyma
Absolwent Wydziału Biologii SGGW, pasjonat botaniki i ekolog. Dzięki ekspertom naukowym w zakresie botaniki opracowuje własne mieszanki nasion dla każdego rodzaju łąki (antysmogowe, wiejskie, ogrodowe…) W ramach działań Fundacji zrealizował wiele kompleksowych projektów. Między innymi w Warszawie Nadwiślańskie Łąki Kwietne — największy w Polsce projekt odtwarzania łąk zalewowych.